Citi’den Boğa Altın Tahmini: Önümüzdeki Aylarda Bu Seviyeler!

Son dönemde yaşanan jeopolitik gerginlikler, piyasalarda dalgalanmalara yol açtı. Dolayısıyla altın piyasasının da bu etkiyi hissetmesi şaşırtıcı değil. Citigroup analistleri, parlak metalin muhtemelen önümüzdeki aylarda 3.000 dolar fiyatını aşacağını öngörüyor. Teknik analist Christopher Lewis ise altının son kazançlarını sindirmesi gerektiğini söylüyor.

Altın fiyatı önümüzdeki 6-18 ay içinde 3.000 dolara ulaşacak!”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, son günlerde artan jeopolitik gerginliklerin de etkisiyle rekor kırdı. Dahası, parlak metal zirvesine yakın işlem görmeye devam ediyor. Bu da “Yeni zirveler mi geliyor?” sorusunu akıllara getiriyor. İran’ın İsrail’e 300’den fazla insansız hava aracı ve füze fırlatmasının ardından Orta Doğu’da tırmanan gerilim, Citi’nin kısa süre önce yazdığı gibi, altın için yeni bir ralliyi başlatmış görünüyor.

Gerçekten de, bu olayın daha büyük bir çatışmaya dönüşebileceği korkusuyla, özellikle de İsrail liderlerinin İran’dan “bir bedel alma” sözü vermesiyle, altın bir güvenli liman emtiası olarak itibarını tazeledi. Bu yüzden, önümüzdeki altı ay ila bir buçuk yıl içinde alımların artması mümkün. Özellikle Citigroup’un uzman ekibi yakın tarihli bir notta müşterilerine şu açıklamayı yaptı:

Altının son rallisi jeopolitik gerginlikten destek aldı ve rekor hisse senedi endeksi seviyelerine denk geldi. (…) Önümüzdeki 6-18 ay içinde 3.000 dolarlık altın fiyatı öngörüyoruz.

Kısa vadeli teknik görünüm: Bir geri çekilme olacak mı?

Tecrübeli teknik analist Christopher Lewis, kendine has üslubuyla altının teknik resmini değerlendiriyor. Altın piyasaları, en azından daha yüksek bir ‘squeeze’ girişimi nedeniyle ileri geri gitti. Her şey eşit olduğunda, bu piyasanın bu kazançların bir kısmını sindirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir geri çekilme olacak mı? Kesinlikle öyle umuyorum. Çünkü alıcı olmaya fazlasıyla istekli olurum. RSI 70 seviyesine doğru geri çekilmeye başlıyor. Bu da normalliğe potansiyel bir dönüş olduğunu gösteriyor. RSI’da bir tür garip sapma olduğu da iddia edilebilir. Ancak, ne olursa olsun altın birçok nedenden ötürü çok güçlü bir piyasa. Bu nedenle sonunda daha da yükselmeye devam edeceğini düşünüyorum.

İdeal olan 2.200 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme. Ancak bunu başarabilir miyiz bilmiyorum. 2.200 dolardan bahsetmişken, 50 günlük EMA, tıpkı 2.150 dolarlık destek seviyesi gibi hemen altında yer alıyor. Sonuç olarak, faizler kontrol altına alınana, merkez bankaları altın alımını durdurana ve tabii ki jeopolitik gerilimler yatışana kadar dip piyasada alım yapmak gerekiyor ki bunların yakın zamanda gerçekleşeceğini sanmıyorum. Bu yüzden yükseliş devam ediyor. Bu piyasada ‘short’ pozisyon almak gibi bir niyetim yok. Bana yarın 200 dolar düşeceğini söyleseniz bile bu ticareti yapar mıyım bilmiyorum. Öte yandan, düştükten sonra altın toplamakla çok ilgileniyorum. Bu yüzden bekleyip işlerin nasıl gelişeceğini görmemiz gerekecek. Ancak şu anda biraz fazla gerginim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x