İsrail, Refah’ta çadırlara sığınan Filistinlilere saldırdı: En az 21 ölü

İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) aldığı tedbir kararına rağmen Refah’ta saldırılarını sürdürüyor. Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail ordusunun Refah kentine düzenlediği son saldırılarda 21 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamaya göre, İsrail’in Refah kentinin batısındaki El-Mevasi bölgesinde yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda 20 kişi öldürüldü. Sabah saatlerinde, İsrail tanklarının kentinde merkezine girdiği açıklanmıştı.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh, İsrail saldırılarını ‘katliam’ olarak nitelendirdi.

HAMAS: BMGK, HUKUKİ SORUMLULUKLARINI ÜSTLENMELİ

Hamas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılarını durdurmak için acil önlem alma talebinde bulunarak Tel Aviv yönetiminin Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) Refah’a saldırıları durdurma kararını görmezden gelmesine ilişkin sorumluluğunu üstlenme çağrısı yaptı. Hamas’tan, İsrail’in UAD kararına rağmen Refah kentine yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yapıldı.

AA’nın aktardığına göre açıklamada, “Uluslararası toplumdan ve BMGK’den, çeşitli bölgelerinde yerinden edilmiş insanların çadırlarını ve evlerini hedef alan rastgele ve barbarca Siyonist bombardımanına maruz kalan Refah kentine yönelik İsrail saldırılarını ve artan işgalini durdurmak için acil ve pratik önlemler almasını talep ediyoruz” ifadesi kullanıldı. UAD’nin kararına rağmen İsrail’in Refah’a daha fazla askeri birlik göndermesi sebebiyle “yerinden edilmiş Filistinlilerin doldurduğu küçük kentte katliam uyarısı” yapılan açıklamada, “Suçlu Siyonist yapının (İsrail) UAD’nin kararını dikkate almamasına karşı BMGK’nin hukuki ve ahlaki sorumluluklarını üstlenmesi gerekmektedir” ifadesine yer verildi.

Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan, Birleşmiş Milletler’in (BM) başlıca yargı organı UAD’nin kararları tüm uyuşmazlığın tarafı olan ülkeler için bağlayıcı nitelikte olup, UAD kararlarının uygulanması da BMGK’nın güvencesi altında bulunuyor.

UAD, ‘REFAH’A SALDIRILAR DERHAL DURDURULSUN’ DEMİŞTİ

UAD, 24 Mayıs’ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti. İsrail, UAD’nin aldığı tedbir kararına rağmen 26 Mayıs’ta Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamış, saldırıda 23’ü kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere en az 45 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 249 Filistinlinin yaralandığı bildirilmişti.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239’u çocuk, 10 bin 93’ü kadın olmak üzere 36 bin 96 Filistinli öldürüldü, 81 bin 136 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x